Home / Intervju / Intervju s organizatoricom 1. međunarodne Pet Therapy konferencije u Hrvatskoj
Intervju s organizatoricom 1. međunarodne Pet Therapy konferencije u Hrvatskoj

Intervju s organizatoricom 1. međunarodne Pet Therapy konferencije u Hrvatskoj

Gospođo Furlan, zamolio bih Vas da čitateljima pojasnite što je to Pet terapija. 

Svakako bi, najprije, bilo potrebno razjasniti terminologiju koju koristimo kada govorimo o terapijama uz asistenciju životinja, a koja često nije ispravno korištena. Termin Pet therapy je generički naziv te obuhvaća tim koji čine pas-kućni ljubimac i njegov voditelj/vlasnik (koji može biti stručnjak/specijalist iz nekog određenog područja no i ne mora). Tim u takvom sastavu sudjeluje programima u raznim institucijama ili na neki drugi način pružaju podršku osobama s invaliditetom, djeci s teškoćama u razvoju, osobama starije životne dobi, posjećuju bolesne osobe i djecu u bolnicama itd. To je poseban oblik podrške spomenutim skupinama.

U zapadnim, razvijenijim, zemljama uobičajena je praksa da se programi intervencija potpomognutih životinjama (tzv. AAI – Animal Assisted Interventions) razlikuju. Taj pojam obuhvaća odnosno razlikuje tri podskupine:

AAT – Animal Assisted Therapy  (terapija potpomognuta životinjama)

AAE – Animal Assisted Education (edukacija potpomognuta životinjama)

AAA – Animal Assisted Acitvity (aktivnosti potpomognute životinjama)

Generički pojam pet therapy uključuje skup edukativnih i terapeutskih intervencija raznih vrsta, čiji je zajednički element funkcionalno uključivanje kućnih ljubimaca.

Kreće se od aktivnosti potpomognutih životinjama (AAA, Animal Assisted Activities), kojima je cilj poboljšanje kvalitete života korisnika kroz općenite rehabilitacijske procese, preko terapija potpomognutih životinjama (AAT, Animal Assisted Activities) – projekt strukturiran detaljnim terapijskim intervencijama, do edukacija potpomognutim životinjama (AAE, Animal Assisted Education), koje su posebno usmjerene na poboljšanje kognitivnih funkcija kod djece i adolescenata.

Nakon 17 godina prakse u pet therapy-ju, godine 2010. dr. Spartia Piccinno i Maurizio Pagliarini, etolog i pet therapy operater, osmislili su i četvrtu kategoriju, tzv. psihomotornu terapiju potpomognutu životinjama (TPAA, Terapia Psicomotoria Assistita con Animali; termin je registriran kao metoda pri uredu za patente), čija specifičnost leži, upravo, u psihomotornom aspektu, preciznije na činjenici da je terapija prioritetno usmjerena na motoričku sferu putem koje se radi na jačanju i oporavku kognitivne sfere. To se postiže na način da klijenta na ispravan način vodimo putem svih njegovih razvojnih etapa koje su iz raznih razloga bile ostvarene nedostacima ili učinjene neispravno.

Tko može postati Pet terapeut?

Vjerujem da bi se trebalo istražiti koji su uvjeti u Hrvatskoj da bi se pristupilo edukaciji i ispitu za pet therapy terapeuta/operatera. Naime, ja sam edukaciju za pet therapy operatera polazila i završila u Italiji pri Associazione Italiana Pet Therapy. Uvjet za pristupanje edukaciji u toj Udruzi bio je VSS humanističkih odnosno društvenih znanosti (psiholozi, socijalni radnici, prof. rehabilitatori, profesori, učitelji..). Moja je prednost bila u tome što imam VSS humanističkih znanosti te sam student IV. godine edukacije transakcijske analize   psihoterapijskog i III. godine transakcijske analize edukacijskog smjera.

Koje životinje su inače uključene u terapiju?

Životinje koje su inače uključene u AAA/AAT/AAE su pas, konj, magarac, mačka, kunići. (Informacije iz Italije!)

Kome je PT namijenjena i koje su njezine prednosti?

Primjena TPAA  pokazala se učinkovitom kako u psihijatrijskom tako i u neurološkom području te općem gerijatrijskom: od opsesivnih neuroza do psihoza, od depresije do afazije, od autizma do hiperaktivnosti, od Alzheimera do Parkinsona.

Opći ciljevi i prednosti metode TPAA:

  • smanjiti izolaciju od društvenog okruženja;
  • smanjenje problema u ponašanju (npr. agresivnost, protivljenje, hiperaktivnost);
  • prilagodba emocionalnih stanja u uzročno-posljedičnoj vezi u iskustvenim situacijama, (npr. pažnja);
  • nuditi motivaciju koja pruža održavanje i obnavljanje autonomije;
  • naučiti psa-terapeuta interakciju s klijentom i pet therapy operaterom.

Kako izgleda jedan susret s PT?

Susret je podijeljen u nekoliko koraka. Prvi korak jest onaj aklimatizacije u okruženju kako korisnika tako i psa (tzv. setting), stvaranje odnosa pas-korisnik, terapeutovo promatranje procesa stvaranja odnosa. Drugi korak je centralna faza izravne interakcije  pas-korisnik putem zajedničkih aktivnosti, emocija i početnog razvoja komunikacijskih vještina koje odgovaraju kontekstu (verbalne i bihevioralne). Treći korak je prijelaz pažnje i odnosa sa psa na terapeuta/operatera, dostignuća komunikacijskih, relacijskih i kognitivnih ciljeva.

Što pokazuju dosadašnja istraživanja o učinkovitosti PT?  

Dosadašnja istraživanja pokazuju da interakcije sa životinjama, općenito, smanjuju krvni tlak, poboljšavaju rad srca, smanjuju depresiju te povećavaju zadovoljstvo životom. Dr. sc. Duška Petranović, hematologinja sa KBC Rijeka već dugi niz godina prati znanstvena istraživanja o  učinkovitosti AAT. Dr. Petranović imat ćemo prilike čuti na našoj konferenciji u nedjelju, 20. listopada upravo na temu najnovije znanstvene studije, temeljene na kliničkim dokazima, a kojima je potvrđena korist Animal Assisted Therapy, stoga bi odgovor na ovo pitanje radije uputila i prepustila njoj.

Tko je organizator prve međunarodne konferencije PT u  Hrvatskoj?

Prvo da odgonetnemo sam naziv Udruge – Indeficienter. Riječ je lat. podrijetla, značenja nepresušno” te smo ju posudili s povijesnog grba grada Rijeke. Nekima je teško pamtljiva i izgovorljiva, međutim njeno značenje je vrlo jasno i ima određenu snagu i moć. Isto je s našim logom, koji predstavlja rijeku što izvire iz podnožja brda. Kroz ime i logo naše udruge prožimaju se snaga i moć života, težnje pojedinca za osobnim rastom i razvojem, a samim time i njegovom voljom da pruži dio svojeg znanja i iskustva drugima.

Upravo iz tog razloga udruga za pet therapy Indeficienter Vinkuran osnovana je s ciljem, misijom i vizijom poticanja i razvijanja svih aktivnosti vezanih za organizaciju i profesionalno izvođenje programa terapije i aktivnosti sa životinjama te rehabilitacije i edukacije za djecu, mlade i odrasle s teškoćama u razvoju i osobe s invaliditetom; unapređenja kvalitete života, te stvaranja uvjeta za osnaživanje, rast i razvoj, prvenstveno socijalno osjetljivih društvenih skupina, ali i šire zajednice; provođenja programa edukacije, osnaživanja, integracije i reintegracije, osposobljavanja za samostalan život i rad socijalno osjetljivih društvenih skupina, posebice osoba koje su doživjele bilo koji oblik fizičke i/ili psihološke traume, osoba s invaliditetom, osoba oboljelih od teških i rijetkih bolesti, žrtava obiteljskog, seksualnog, uličnog i drugih vrsta nasilja, ovisnika, djece i mladih te osoba starije životne dobi; organiziranja i provođenja edukacijskih seminara i radionica, tribina, diskusija, kongresa i drugih stručnih skupova o edukaciji, rehabilitaciji i komplementarnoj terapiji i programa psihomotorne terapije i aktivnosti sa životinjama; razvoj, praćenje i provođenje projekata kojih je cilj poboljšanje kvalitete života pojedinca, obitelji i zajednice.  Zvuči malo suhoparno, djelomično i utopijski, ali to smo doista MI.

Što sve ljudi mogu saznati i iskusiti na konferenciji? 

Prije svega glavni cilj je upoznati širu populaciju s osnovnim terminima i koji su uvjeti za provođenje takve vrste terapije odnosno aktivnosti, koji su kriteriji za dobivanje licenci  kako za životinje tako i za ljude. Smatramo da je bitno educirati javnost u tom polju, kako se ne bi više događalo da svatko tko ima životinju proglašava sam sebe terapeutom.  U našim krajevima konferencija koja pokriva ovo područje djelovanja još se nije događala. Od predavača dovodimo stručnjake iz samog polja, što udruge, profesore, doktore, radne terapeute, ali i građane s vlastitim iskustvima  o tomu kako su im životinje pomogle da otklone određene probleme. Za sve zainteresirane za terapijsko jahanje i hipoterapiju   u petak 18.10. otvaramo konferenciju okruglim stolom s relevantnim udrugama i terapeutima iz Hrvatske. Subota 19.10. i nedjelja 20.10. rezervirani  su za AAI, najnovija dostignuća i istraživanja, primjere dobre prakse, predstavljanje  empatijsko-komunikacijske metode rada sa psima te općenito o komunikaciji sa životinjama. Detaljniji program se nalazi na našoj stranici: http://www.indeficienter.org/

Gospođo Furlan, hvala Vam na sudjelovanju u ovom intervjuu. Imate li poruku za čitatelje portala Istraži Me?
Izuzetno nam je zadovoljstvo vidjeti da je konferencijska dvorana skroz popunjena, a istovremeno nam je žao da smo morali odbiti kasnije prijave. Posebno nam je drago što nam dolaze gosti iz udaljenih gradova, ali i iz susjednih država, što je potvrda da je ovakva vrsta konferencija bila itekako nužna. Ovo jest prva pet therapy konferencija, ali  već sada pripremamo događaje za sljedeću godinu. Hoće li to biti opet u Istri, ne možemo reći jer dobivamo i upite za organiziranjem 2. konferencije u susjednim zemljama. Svakako bismo za kraj htjeli napomenuti da dobivamo mnogo upita za samu edukaciju na polju  pet therapy-ja. U suradnji smo s „Associazione italiana“ pet therapy VdA ONLUS da se otvori takav centar za edukacije i kod nas u Istri. Ono što, ako dozvolite,  već sada bismo htjeli najaviti jednu posebnu gošću, svjetski poznatu gđu. Margrit Coates koja će po prvi puta održati predavanje u Hrvatskoj. Margrit Coates  kao suosnivačica klinike za prirodne metode liječenja životinja, u Hrvatskoj će održati radionice i predavanja. Radionice će biti na temu iscjeljivanja i komunikacije sa životinjama, te će pri tome jedan dan biti rezerviran za kućne ljubimce, a drugi za konje. Prijave već dobivamo i postoji još slobodnih mjesta. (više informacija također se mogu dobiti na mail ales.furlan@indeficienter.org)

 

Informacije o Goranki Rosanda Furlan:

Profesorica hrvatskog i talijanskog jezika i književnosti koja nikada nije radila u struci, ponajviše radi toga što ju je neka viša sila usmjeravala na razne puteve, Goranka je oduvijek imala kućne ljubimce. Odmalena je uvidjela da psi imaju puno veće potencijale od ustaljena vjerovanja da su (samo) kućni ljubimci. Psi su nadasve članovi obitelji, prijatelji, pružatelji utjehe i oslonca, davatelji bezuvjetne ljubavi. Nakon godina “tapkanja” na mjestu, potom putovanja, raznih edukacija na polju komunikacije, roditeljstva, konačno ju je put odveo u Italiju gdje je u rujnu 2013. certificirana po metodi Terapia Psicomotoria Assistita con Animali© u svojstvu pet therapy operatera od strane Associazione Italiana Pet Therapy. Goranka je i student transakcijske analize psihoterapijskog smjera, trenutno na IV. godini edukacije kod prof. Nade Žanko u Zagrebu te student III. godine edukacije transakcijske analize edukacijskog smjera kod prof. Nevenke Miljković. Sve upite u svezi pet therapy-ja i transakcijske analize Goranki možete uputiti na goranka.rosanda@indeficienter.org

Dodatne informacije o programu i lokaciji možete pronaći ovdje: 1. međunarodna Pet Therapy konferencija u Hrvatskoj

Komentiraj

Vaša email adresa neće biti objavljena. Obavezna polja su označena *

*

Vrati se gore