Na današnji dan, 20. studenog 1959., Generalna skupština UN-a usvojila je Deklaraciju o pravima djeteta, a 1989. usvojila je Konvenciju o pravima djeteta prema kojoj dijete nije samo krhko biće koje treba zaštitu, nego je također osoba koja po svom rođenju ima prava na obrazovanje, brigu, zaštitu, zabavu, mišljenje i sl. Od tada se 20. studenog svugdje u svijetu obilježava Međunarodni dan djeteta.
Od 1954. godine, preporuka UN-a je da svaka zemlja odredi Dječji dan koji bi povećao slogu i razumijevanje među djecom, kako unutar zemlje, tako i u svijetu. Obilježavanje tog dana treba potaknuti aktiviste da se zauzmu za dječje blagostanje diljem svijeta.
Uspostavom Međunarodnog dana djece, UN nastoji privući pažnju na važne probleme koji narušavaju dječju dobrobit u cijelom svijetu. Ujedinjeni Narodi smatraju da samostalno neće moći izvršiti svoje obaveze prema budućim naraštajima ako ne povećaju trud koji ulažu u djecu diljem svijeta. Djeca su temelj budućnosti, a obilježavanjem Međunarodnog dana djece povećala bi se solidarnost i međunarodna suradnja što je preduvjet da ta budućnost bude bolja.
20. studeni, svake godine, podsjeća nas da je potrebno djelovati u korist dječje dobrobiti te da čovječanstvo treba pružiti djeci ono najbolje.
Cilj obilježavanja Dana djece podsjetiti je i senzibilizirati javnost na potrebu zaštite djece i maloljetnika od zloupotrebe, nasilja i raznih oblika diskriminacije.
UNESCO je u svojim programima i aktivnostima oduvijek imao posebno mjesto za djecu. Ti programi imaju za cilj očuvanje optimalnog razvoja djeteta kroz socijalno, moralno, kulturno i ekonomsko unaprjeđenje te kulturno i individualno uvažavanje. Osim toga UNESCO-vi programi nastoje povećati svijest prema potrebi za poštovanjem temeljnih prava i slobode.
Iako je Konvencija o pravima djeteta od iznimne važnosti, ona sama nije dovoljna. Mnogo toga potrebno je još učiniti kako bi Konvencija postala stvarnost. Prava postaju stvarna tek onda kad su implementirana, kako u djeci tako i u odraslima. Za promicanje dječjih prava prvo je, i najvažnije, stvoriti socijalne, ekonomske i kulturalne uvjete koji će osigurati svima da ostvare svoja prava. Jedino pod tim uvjetima, prava djeteta će se moći poštovati.
Promicanje i poštivanje dječjih prava, ne bi smio biti samo ideal, već treba postati stvarnost. Riječ je o dugoročnom izazovu za svaku zemlju, svaku instituciju, zajednicu i pojedinca. Potrebno je reagirati na taj izazov i omogućiti konačno prepoznavanje i poštivanje dječjih prava: pravo na zaštitu, pravo na zdravlje, pravo na skladan razvoj, pravo na kulturu, pravo na obrazovanje. To su osnovna prava koja su na žalost onemogućena milijunima djece. Svi bismo svaki dan trebali djelovati u skladu s pravima djeteta, kako bi Konvencija ujedno postala modifikator ponašanja, podizač svijesti i doprinijela prevenciji zlostavljanja djece omogućujući nam svima izgraditi i promicati kulturu mira
U skladu sa Konvencijom, čija je potpisnica i Republika Hrvatska, osnovna dječja prava su: pravo na preživljavanje (hrana, smještaj, stanovanje, zdravlje, životni standard); razvojno pravo (razvoj, odgoj i obrazovanje, obitelj, kultura, identitet); pravo sudjelovanja (donošenje odluka, druženje, izražavanje, pristup informacijama); pravo zaštite od zlostavljanja, zanemarivanja, izrabljivanja, mučenja, otmice, prostitucije.
Ostala prva, koja propisuje konvencija su:
- Sva djeca i mladi imaju ista prava. Ni jedno dijete ne smije biti oštećeno zbog svog spola, boje kože, jezika ili religije
- Djeca i mladi imaju pravo na najveću moguću mjeru zdravstvene zaštite kao i zdravstvne prevencije i medicinske njege
- Djeca i mladi imaju pravo na besplatno osnovno obrazovanje
- Djeca i mladi imaju pravo na odmor, slobodno vrijeme, igru i sudjelovanje u kulturnim i umjetničkim manifestacijama
- Djeca i mladi imaju pravo informiranja, slobodnog izražavanja svojeg mišljenja te imaju pravo biti saslušani
- Djeca i mladi imaju pravo na dobar odgoj. Njihovi roditelji ili odgajatelji ne smiju primjenjivati silu i zloupotrebu, zlostavljanje je zabranjeno
- Djeca i mladi imaju pravo da u ratu i bjegstvu prime posebnu pomoć i zaštitu
- Djeca i mladi imaju pravo na zaštitu od seksualnog zlostavljanja
- Djeca i mladi imaju pravo na zaštitu od rada kojim bi bili iskorišteni
- Djeca i mladi imaju pravo da žive sa svojim roditeljima i da imaju kontakt s oba roditelja ukoliko oni žive razdvojeno
- Djeca i mladi invalidi, imaju pravo na posebnu podršku i unapređenje kao i na aktivno sudjelovanje u društvenom životu