Od kada su počele katastrofalne poplave u Republici Srbiji, Ministarstvo odbrane Vlade Republike Srbije je saopštilo da su psiholozi tog ministarstva i Vojske Srbije uputili apel svim svojim kolegama u Srbiji da se u okviru akcije ‘Prva psihološka pomoć’ volonterski priključe timovima za prihvat i pomoć evakuisanom stanovništvu. Psiholozima je upućena molba da se obrate najbližim centrima za prihvat evakuisanih u cilju pružanja neophodne psihološke pomoći, dok se ne steknu uslovi za organizovan stručni rad i organizovanu psihološku podršku u kriznoj situaciji.
Takođe, Društvo psihologa Srbije (DPS) užurbano organizuje i planira rad psihologa u pružanju pomoći unesrećenim građanima, čime daju podršku već navedenoj akciji, te prate njenu realizaciju. U slučaju potrebe, DPS će reagovati i na drugačije načine u skladu sa svojim mogućnostima. Prijave za volontersko uključivanje je moguće i preko njih na e-mail adresu: sekretar@dps.org.rs, nakon čega će podatke o zainteresovanim kolegama proslijediti Vojsci Srbije. Potrebno je da svi zainteresovani dostave svoj broj telefona i e-mail adresu.
Poziv za stručnjake i ostale volontere
U toku je formiranje kriznog štaba za psihosocijalnu pomoć a uključeni su Sekretarijat za socijalni rad, Crveni krst, Krizni štab … Mogu da se prijave psiholozi i psihoterapeuti, ali i psihijatri i ljekari i ostali srodni stručnjaci, koji sa sobom moraju da ponesu kao dokaz određene dokumente navedene na sledećem linku na kojem se takođe vrši i prijava. Koordinator je Ana Vlajković, profesor na psihologiji na fakultetu Singidunum.
U akciju pružanja ‘Prve psihološke pomoći’ takođe su se uključili i UNICEF, FMK i CIP, koji putem sledećeg formulara pozivaju sve zainteresovane punoljetne volontere koji imaju iskustva u radu sa djecom ili mladima da se prijave za rad sa djecom:
Oni su uz pomoć volontera za djecu iz poplavljenih područja uspostavili ‘Dječiji kutak’ u kojem zajedno sa psiholozima pomažu da se njihove brige i strahovi zamijene igrom, kreativnim aktivnostima i druženje.
Svi pojedinci koji su spremni da pomognu ugroženom stanovništvu u skladu sa svojim kapacitetima, mogu da se jave na brojeve: 011 3148 509 i 011 2690792, ili na e-mail adresu: pomoc.volonteri@mup.gov.rs.
Preporučeni materijal za stručnjake i volontere
U zavisnosti od nivoa iskustva i stručne spreme, naknadno će se odrediti kome je potrebna i u kojoj mjeri dodatna obuka. Ono što se svakome preporučuje, i stručnjacima i ostalim volonterima, kada je u pitanju trauma odraslih i djece vezano za novonastalu situaciju, je materijal koji se nalazi na sledećem linku: www.koms.rs/poplave-uputstvo-psiholozima.
Informacije za ugroženo stanovništvo
Svi ugroženi građani Republike Srbije kojima je potrebna hitna intervencija mogu putem svog mobilnog telefona besplatno da pozovu 112 sa bilo koje mreže, uključujući i sa telefona bez sim kartice. Poziv će automatski biti preusmjeren na brojeve kriznog štaba.
Takođe je pokrenut i SOS centar za pomoć ugroženima koji na bilo koji način osjećaju posljedice po svoje psihofizičko zdravlje. Pozivi su besplatni, a broj za odrasla lica i mlade je 0800 111 111, i radi svakim danom od 12 do 20 časova, i broj za djecu i roditelje 0800 123 456, koji radi 24 sata. Na telefonskoj liniji dežuraju edukovani stručnjaci koji mogu pomoći da se prevaziđe kriza te da pruže dalja uputstva.
Nina Mićović i Božica Vuksanović, diplomirani psiholozi i geštalt psihoterapeuti u edukaciji, vodiće malu grupu podrške namjenjenu studentima ispred projekta ‘Pričajmo o tome’, koji inače pruža usluge besplatnog online psihološkog savjetovanja putem skajpa, maila ili foruma. Tokom susreta članovi grupe mogu očekivati grupno razmatranje, praktične vježbe i edukovanje o izvorima podrške, psihološkim simptomima i emocionalnim reakcijama u datoj situaciji. Više o samoj podršci i mjestu i vremenu okupljanja na sledećem facebook eventu: www.facebook.com/events/1454851234757059/?ref_newsfeed_story_type=regular
Dodatna pomoć poplavljenim područjima
Svi oni koji žele finansijski da pomognu oporavku poplavljenih područja, mogu to da urade na sledeći način: http://www.srbija.gov.rs/pages/article.php?id=210154, ili smsom na broj 1003 čime se donira 100 dinara. Ministarstvo spoljnih poslova oformilo je krizni štab za donacije a njihov kontakt broj je: 0038166 8066 020 i e-mail adresa: kriznistab@mfa.rs.
Svi oni koji mogu da zbrinu evakuisane, mogu da se obrate na brojtelefona: 064 8929-459.
Svi oni koji mogu pomoći u doniranju hrane, pića, odjeće, peškira i slično, mogu učiniti putem sledećih linija: 011 274 1153, 011 239 076 i 011 239 0073.
Radi lakše preglednosti formirana je tabela koja se apdejtuje, a na osnovu koje se može pratiti šta nedostaje u kojim prihvatnim centrima, uključujući ne samo vodu hranu, higijenu … već i ljudstvo, broj volontera:
Navedene informacije ali i dodatne se nalaze na sledećim linkovima:
- Društvo psihologa Srbije – www.dps.org.rs
- Vlada Republike Srbije – www.srbija.gov.rs
- Crveni krst – www.redcross.org.rs/index.php
- Unicef Srbija – www.facebook.com/UNICEF.SRBIJA
- Info internet sajt – http://info.poplave.rs
Apel za pomoć se može vidjeti na različitim mjestima i u različitim oblicima. Na internet blogu Adama Rakićevića, grafičkog dizajnera koji poziva profesionalne dizajnere i ostale zainteresovane, nalaze se posteri različitih idejnih rješenja vezano za poplave i žrtve ciklona ‘Tamara’ koji je zadesio Balkan. ‘SOS Serbia Posters’ je projekat koji ima za cilj da skupi što veći broj dizajnera i njihovih postera koji će se kasnije na aukciji prodati te sav novac pokloniti u humanitarne svrhe. Ovo je jedan od načina uključivanja umjetnosti u proces pomaganja onima kojima je pomoć neophodna. Na blogu je primjetan veliki odaziv autora iz, ne samo Srbije već i cijelog regiona, kao i zemalja: Peru, Argentina, Francuska, Grčka, Kina … Posteri se nalaze na sledećem linku: http://sosserbiaposters.blogspot.com.